WEAR - Search Results

The following is an archived video story. The text content of that video story is available below for reference. The original video has been deleted and is no longer available.

Healthier eating costs


$1.50 a day is how much more it costs to eat a healthier diet, according to a study by Harvard researchers.

Researchers reviewed 27 studies conducted after the year 2000 on the cost of healthy verses unhealthy versions of certain foods.
For example, lean beef versus a fattier cut.

The studies came from 10 countries, including the US, Canada and several European Nations.
The food prices were converted to international dollars and adjusted for inflation.